01
Nis

RESTORAN AÇMADAN ÖNCE BÖLÜM 1 (LOKASYON)

Lokasyon yapacağınız işle alakalı en önemli maddelerin başında gelir.Yeni bir marka oluştururken ilk yapacağınız iş net ise lokasyon seçimi çok can alıcı bir noktadır.Bu anlamda yapacağınız iş seçimi çok önemlidir.Lokasyon seçiminde iki temel kategoriyi vurgulamak lazım.

 

 

1:Yaya trafiği yoğun lokasyon

Yaya trafiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde hızlı servis edilen ürünlerin olması gerekir. Unutmayın nabza göre şerbet verilir. Günlük bitmesi gereken ürünler için yine yaya trafiğinin yoğun olması şarttır.Buna halk dilinde gel-geç müşteri tipi denir.Bu bölgelerde kira çok fazladır, boş dükkan yok denecek kadar azdır.Mevcut dükkanlarda ise işi bırakmak isteyen devir parası ister.Bu yoğun müşteriyi etkilemek için dükkanınızın iç mimarisi,logosu ve ismi çok güzel olmalı,bir kaç saniye içerisinde karşı tarafa ne iş yaptığınız anlatmak zorundasınız.Bu konuda avantajlar ve dezavantajları inceleyelim.

 

Biget Steak&Co Lokasyon olarak araç trafiğinin çok yoğun olduğu bir bölgede bulunmakta.40 araçlık otorparkıyla gelen misafire rahat hizmet verebilmektedir.
Biget Steak&Co

1a:Avantajlar

Hızlı tanınma
Hızlı büyüme
Mevcut malzemeleri kullanma
Hızlı Marka olma
Yatırım maliyetini erken kapatma
Yatırım maliyetinden sonra Hızlı para kazanma
Erken Bayilik verme
1b:Dezavantajlar

Devir bedelinin yüksek olması
Tadilat için yeterli bütçe kalmaması (devir ücreti)
Mevcut malzemeleri kullanma
Yüksek kira bedeli
Markanın doğmadan ölmesi
Misafirlere ayırılması gereken zamanın kısa olması
Kötü ünün çok hızlı yayılması
İlgisizlik
Hızlı batma
Oto kontrol zorluğu
Ürün kalitesinde sürekliliği sağlayamama
1c:Öneri:

Yaya trafiği bol olan bir yerde aynı işi yapan yerlere rakip olmak yerine farklı bir gıda kategorisinde,yenilikçi bir yaklaşımla hareket etmek en doğrusu olacaktır.Bu anlamda kurumsal kimlik,Logo,iç mimari,mimari,lezzet öğelerini doğru bir şekilde harmanlayan bir yer açılması gerekir.

2:Yaya trafiği az lokasyon:

Araç trafiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde hızlı servis edilen ürünlerden ziyade müşteri geldiğinde yapılabilen ürünler olması gerekir. Günlük bitmesi gereken ürünler yerine en az iki günlük,haftalık ,aylık dayabilen bozulması zor ürünler tercih edilmelidir.Bu bölgelerde kira yaya trafiği yoğun bölgelere göre daha azdır, boş dükkan çoktur.Mevcut dükkanlarda ise işi bırakmak isteyenler devir parasını çok az ister.Bu az yaya olan müşteriyi etkilemek için yine dükkanınızın iç mimarisi,logosu ve ismi çok güzel olmalı,Devir parası olmayan boş bir dükkan aldığınızda yatırımınıza değer katacak bir marka yapmalısınız.Bu konuda avantajlar ve dezavantajları inceleyelim.

2a:Dezavantajlar

Aşırı Yavaş tanınma
Aşırı Yavaş büyüme
Park yeri olmaması
Yavaş Marka olma
Yatırım maliyetini çok geç kapatma
Yatırım maliyetinden sonra yıpranma
Çok geç Bayilik verebilme
Kalıcı olarak kapatma riski
2b:Avantajlar

Devir bedelinin az olması
Boş dükkan olması
Tadilat için yeterli bütçe kalması
Düşük kira bedeli
Marka oluşturmak için yeterli zaman
Misafirlere ayırılması gereken zamanın uzun olması
Kötü ünün çok daha az yayılması
Oto kontrol rahatlığı
Ürün kalitesinde sürekliliği sağlayabilme
Gelişme sağlanabilir bir zaman

 

2c:Öneri:

Yaya trafiği az olan bir yerde aynı işi yapan yerler açılabilir ancak belli bir mesafede olmak kaydıyla. Tabiki farklı bir gıda kategorisinde,yenilikçi bir yaklaşımla hareket etmek en doğrusu olacaktır.Bu anlamda kurumsal kimlik,Logo,iç mimari,mimari,lezzet öğelerini doğru bir şekilde harmanlayan bir yer açılması gerekir.Yatırımını olması gerekenden biraz fazla yapabilmelisin.Ayakta kalmak için doğru reklam kampanyaları yürütmeli, misafir ilişkilerinde çok iyi olmalısınız.Çok sabırlı olmalı,hata yapmaktan korkmamalı ve yapılan hataları hemen düzeltmelisin.Tüm bunlar içinde maddi dayanma gücün olmalı

 

Athyra Araç ve yaya trafiğinin çok az olduğu bir bölgede bulunmaktadır.Buna rağmen marka olma yolunda başarılı adımlar atmaktadır.Bunun nedeni iç mimarisi,lezzeti ve manzarasıdır.
Sonuç olarak Lokasyon bölümünde yeni bir restoran açarken yapmanız gerekenleri kendi iç mimari ve işletmecilik bilgim dahilinde sizinle paylaşmak istedim.Bu konuda soracağınız bir şey olursa cevaplamaya hazırım.